Saray’dan emekliyi heyecanlandıran ek zam umudu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi milyonlarca kişinin beklediği maaş zammı ve sosyal desteklere dair açıklama yaptı.

Bir TV programında konuşan Yılmaz, “Emeklilerle ilgili nasıl bir düzenleme ve çalışma yapılabilir?” sorusu üzerine, enflasyona göre yapılacak emekli zammına ek artış yapılabileceği mesajı verdi.

“Emekli için hazırlıklar var. Ayarlamalar mutlaka ele alınacak” diyen Cevdet Yılmaz, şunları söyledi:
“Emeklilerimize 6 ay için bir artış yapılmıştı biliyorsunuz. Bu yüzde 50’ye varan artış 6 ay için geçerli, 6 aylık süre için yapılmıştı. 6 ay sonrası memurlarda olduğu gibi emeklilerimiz için de bu değerlendirmeler yapılacaktır elbette. Dolayısıyla orada gerekli ayarlamalar mutlaka ele alınacak, yapılacaktır. Bir taraftan da Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı, gündelik hayata dokunan birtakım çalışmalar, hazırlıklar var. Onlar da tamamlandığında Çalışma Bakanlığımız bunları toplumla paylaşacaktır.”

EMEKLİ MAAŞINI 6 AYLIK ENFLASYON FARKI BELİRLEYECEK

Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları sonrası emekli maaşı zammı kesinleşecek.

Temmuz ayında yapılacak zam ve refah payını belli edecek 6 aylık enflasyon oranı merak edilirken ilk 3 aylık rakam da belli oldu. İlk 3 aylık (Ocak, Şubat, Mart) enflasyona göre SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 15,06 zam oluşurken, geriye 3 veri daha kaldı. SGK ve Bağ-Kur emekli maaşı yüzde 15,05’lik zammı şimdiden hak etmiş oldu.

2024 yılının ocak ayında en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmuş, SGK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 49,25 olarak belirlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir