Intel’den yapay zeka şovu! Yeni Lunar Lake ve Xeon’lar geldi

Intel, COMPUTEX 2024’te veri merkezlerinden buluta, ağlardan uca ve bilgisayarlara kadar yapay zekâ ekosistemini hızlandıracak teknolojiler ve mimariler tanıttı. Daha yüksek işlem gücü, lider enerji verimliliği ve düşük toplam sahip olma maliyetiyle (TCO) müşteriler artık eksiksiz yapay zekâ sistemlerine sahip olabilecekler.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, yapay zekanın teknolojideki etkisini vurgulayarak, “Yapay zekâ, endüstrinin bugüne kadar gördüğü en önemli yenilik dönemlerinden birini yönlendiriyor. Silikonun büyüsü bir kez daha insan potansiyelinin sınırlarını zorlayacak ve küresel ekonomiyi yıllarca destekleyecek üstel ilerlemeler sağlıyor.” dedi.

Gelsinger, konuşmasına “Intel, yarı iletken üretiminden bilgisayarlara, ağlara, uca ve veri merkezi sistemlerine kadar yapay zekâ pazarındaki fırsat yelpazesinin tamamında yenilik yapan dünyadaki sayılı şirketlerden biri.

En yeni Xeon, Gaudi ve Core Ultra platformlarımız, donanım ve yazılım ekosistemimizin gücüyle birleşerek, müşterilerimizin önümüzdeki muazzam fırsatları en üst düzeye çıkarmak için ihtiyaç duydukları esnek, güvenli, sürdürülebilir ve uygun maliyetli çözümleri sunuyor.” sözleriyle devam etti.

Pat Gelsinger, COMPUTEX açılış konuşmasında açık standartların ve Intel’in güçlü ekosisteminin yapay zekâ fırsatını hızlandırmaya nasıl yardımcı olduğunu vurguladı. Gelsinger’a Acer Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jason Chen, ASUS Yönetim Kurulu Başkanı Jonney Shih, Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Satya Nadella ve Inventec’in Başkanı Jack Tsai gibi sektör liderleri de eşlik etti.

Gelsinger ve diğer konuşmacılar, Intel’in yapay zekâ yenilikçiliğinde devrim yarattığını ve yeni nesil teknolojileri planlanandan daha önce sunmaya başladığını açıkça belirtti. Şirket, sadece altı ay içinde 5. Nesil Intel Xeon işlemcilerini piyasaya sürdükten sonra Xeon 6 ailesinin ilk üyesini tanıttı.

Gaudi yapay zekâ hızlandırıcılarının önizlemesini yaptıktan sonra kurumsal müşterilere uygun maliyetli, yüksek performanslı üretken yapay zekâ (GenAI) eğitim ve çıkarım sistemi sundu; ve 8 milyondan fazla cihazda Intel Core Ultra işlemcilerle yapay zekâ bilgisayar çağını başlattıktan sonra bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi planlanan yeni istemci mimarisini duyurdu.

Intel, veri merkezlerinde yüksek yoğunluklu, ölçeklenebilir iş yükleri için performans ve güç verimliliği sunan Efficient-core (E-core) çekirdeklerine sahip Intel Xeon 6 işlemcilerini tanıttı. Dijital dönüşümler hızlandıkça, şirketler maliyet tasarrufu sağlamak, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak, fiziksel alanı maksimize etmek ve yeni dijital yetenekler oluşturmak için eskiyen veri merkezi sistemlerini yenileme konusunda artan baskılarla karşı karşıya kalıyor.

Tüm Xeon 6 platformu ve işlemci ailesi, yapay zekâdan yüksek performanslı bilgi işlem ihtiyaçlarına ve ölçeklenebilir bulut uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede kullanım senaryolarına ve iş yüklerine hitap etmek üzere hem E-core (Efficient-core) hem de P-core (Performance-core) SKU’larıyla bu zorlukları ele almak için özel olarak tasarlandı. Hem E-core hem de P-core çekirdekleri, ortak bir yazılım yığını ve açık bir donanım ve yazılım tedarikçisi ekosistemiyle uyumlu bir mimari üzerine kurulu.

Xeon 6 işlemcilerinin ilk olarak piyasaya sürülen üyesi Intel Xeon 6 E-core (kod adı Sierra Forest), bugünden itibaren satışa sunuldu. Xeon 6 P-core (kod adı Granite Rapids) işlemcilerinin ise gelecek çeyrekte piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yüksek çekirdek yoğunluğu ve watt başına olağanüstü performans sunan Intel Xeon 6 E-core, önemli ölçüde daha düşük enerji maliyetleriyle verimli bilgi işlem sağlıyor. Artırılmış güç verimliliğiyle birlikte geliştirilmiş performans, bulut uygulamaları, içerik dağıtım ağları, ağ mikro hizmetleri ve tüketici dijital hizmetleri dahil olmak üzere en zorlu yüksek yoğunluklu, ölçeklenebilir iş yükleri için mükemmel.

Üretken yapay zekânın gücünden yararlanmak artık daha hızlı ve daha az maliyetli. Baskın altyapı seçeneği olarak, x86 neredeyse tüm veri merkezi ortamlarında büyük ölçekte çalışıyor ve uygun maliyetli birlikte çalışabilirliği ve geniş bir geliştirici ve müşteri ekosisteminin sağladığı muazzam avantajları sağlarken yapay zekânın gücünü entegre etmenin temeli olarak hizmet ediyor.

Intel Xeon işlemciler, yapay zekâ iş yükleri için ideal CPU baş düğümüdür ve yapay zekâ iş yükleri için özel olarak tasarlanmış Intel Gaudi yapay zekâ hızlandırıcılarıyla bir sistemde çalışır. Birlikte, bu ikisi mevcut altyapıya sorunsuz bir şekilde entegre olan güçlü bir çözüm sunuyor.

Büyük dil modellerinin (LLM) eğitimi ve çıkarımı için Nvidia H100’e MLPerf kıyaslamalı tek alternatif olan Gaudi mimari, müşterilere daha düşük toplam işletme maliyetiyle hızlı dağıtım süresi ve seçim özgürlüğü sağlayan bir fiyat-performans avantajıyla aradıkları GenAI performansını sunuyor.

Sistem sağlayıcılarına 65.000 dolara sunulan, evrensel bir ana kart (UBB) ile sekiz Intel Gaudi 2 hızlandırıcı içeren standart bir yapay zekâ kitinin, karşılaştırılabilir rekabetçi platformların maliyetinin üçte biri olduğu tahmin ediliyor. Bir UBB ile sekiz Intel Gaudi 3 hızlandırıcı içeren bir kit 125.000 dolara satılacak ve karşılaştırılabilir rekabetçi platformların maliyetinin üçte ikisi olduğu tahmin ediliyor.

Intel Gaudi 3 hızlandırıcılar, önde gelen GenAI modellerinde eğitim ve çıkarım görevleri için önemli performans geliştirmeleri sağlayarak, işletmelerin kendi tescilli verilerindeki değeri ortaya çıkarmaya yardımcı olacak. Intel, bu yapay zekâ sistemlerini yaygın olarak kullanıma sunmak için, Intel Gaudi 3’ü pazara sunacaklarını duyuran altı yeni sağlayıcı dahil olmak üzere en az 10 küresel sistem sağlayıcısıyla iş birliği yapıyor.

Intel, veri merkezlerinin ötesinde yapay zekâ ayak izini uçta ve bilgisayarda da genişletiyor. 90.000’den fazla uç dağıtımı ve ekosisteme sunulan 200 milyon CPU ile Intel, onlarca yıldır kurumsal seçim sağlıyor. Bugün yapay zekâ bilgisayar kategorisi bilgi işlem deneyiminin her yönünü dönüştürüyor ve Intel, bu kategori yaratan anın ön saflarında yer alıyor.

Artık sadece daha hızlı işlem hızları veya daha şık tasarımlar değil, kullanıcıların ihtiyaçlarını tahmin eden, tercihlerine uyum sağlayan ve tamamen yeni bir üretkenlik, verimlilik ve yaratıcılık çağını müjdeleyen, gerçek zamanlı olarak öğrenen ve gelişen uç cihazlar oluşturmak ön planda.

Boston Consulting Group’a göre, yapay zekâ bilgisayarların 2028 yılına kadar bilgisayar pazarının %80’ini oluşturması öngörülüyor. Buna yanıt olarak Intel, 100’den fazla bağımsız yazılım tedarikçisinin (ISV), 300 özelliğin ve 500 yapay zekâ modelinin desteklendiği Core Ultra platformunda yapay zekâ bilgisayarlar için en iyi donanım ve yazılım platformunu oluşturmak için hızlı bir şekilde hareket etti. Şirket, bu eşsiz avantajlar üzerine hızla inşa ederek, bugün yeni nesil yapay zekâ bilgisayarlar için amiral gemisi işlemci olan Lunar Lake’in mimari ayrıntılarını açıkladı. Grafik ve yapay zekâ işlem gücünde büyük bir sıçrama ve ince ve hafif segment için güç verimli bilgi işlem performansına odaklanan Lunar Lake, önceki nesle göre yüzde 40’a kadar daha düşük SoC gücü ve 3 kattan fazla yapay zekâ hesaplama gücü sunacak. 2024’ün üçüncü çeyreğinde, tatil alışveriş sezonuna yetişerek piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Lunar Lake’in tamamen yeni mimarisiyle birlikte, yeni Performance-core (P-core) ve Efficient-core (E-core) çekirdekleri önemli performans ve enerji verimliliği iyileştirmeleri, saniyede 48 trilyon işleme (TOPS) kadar yapay zeka performansına sahip dördüncü nesil Intel sinir işleme birimi (NPU), grafikler için Xe2 GPU çekirdeklerini ve yapay zeka için Xe Matrix Extension (XMX) dizilerini birleştiren Battlemage kod adlı yepyeni bir GPU tasarımı ve arka plan ve üretkenlik görevlerini son derece verimlilikle ele alan yeni bir bilgi işlem kümesi ve Intel yeniliği olan gelişmiş düşük güçlü ada ile inanılmaz laptop pil ömrü sağlıyor.

Diğerleri yapay zekâ bilgisayar pazarına girmeye hazırlanırken, Intel zaten büyük ölçekte üretim yapıyor ve 2024’ün ilk çeyreğinde tüm rakiplerinin toplamından daha fazla yapay zekâ bilgisayar işlemcisi teslim etti. Intel, yapay zekâyı her yere taşımakla kalmıyor; geleceğini de şekillendiriyor. Bugünün duyuruları sadece teknolojik bir sıçrama değil, aynı zamanda müşterilere ve iş ortaklarına benzeri görülmemiş olasılıkları yakalamaları ve kendi yeniliklerinin bir sonraki dönemine öncülük etmeleri için bir davet niteliğinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir